فراموشی مشخصات خود؟

ایجاد حساب کاربری

دوره مهارتهای ارتباطی برای نوآوری اجتماعی

اردوی اول در یک نگاه

تجربه نشان داده است که کارآفرینان و نوآوران اجتماعی برای شکل دهی به ایده و کسب و کار خود پیش از هر چیز به سرمایه اجتماعی نیاز دارند؛ و قطعاً دستیابی به سرمایه اجتماعی راهی ندارد جز تشکیل ارتباطات و پیوندهای اجتماعی موثر با اقشار مختلف جامعه پیرامونی...

در دوره «مهارتهای ارتباطی برای نوآوری اجتماعی» - که به نوعی پیش دوره مدرسه نوآوری اجتماعی روشنا است.- درصدد پاسخ به چالش مذکور هستیم. این دوره مشتمل بر دو اردوی هم آموزی بوده که در اردوی نخست به تکنیکها و مهارتهای سخنوری (Monologue) و در اردوی دوم به تکنیکهای گفتگو و متقاعدسازی (Dialogue) می پردازیم.

در اردوی اخیر - که نخستین اردوی هم آموزی مدرسه بود. - میزبان بیش از 30 نفر از کارآفرینان اجتماعی جوان بودیم که از 5 استان کشور گرد هم آمده بودند. با توجه به انتخاب عرصه "توسعه پایدار محلی" به عنوان زمینه اصلی برنامه­های آموزشی مدرسه در سال اول فعالیت، تجربه و تخصص همراهان اردوی نخست روشنا نیز حول محور توسعه پایدار محلی (به ویژه اشتغالزایی روستایی) تعریف شده بود.

در این اردو سعی شد تا با اقتباس از استانداردهای آموزشی ذیربط معتبرترین دانشگاه ها و مراکز آموزشی دنیا و نیز نیازسنجی و بومی سازی محتویات آموزشی، تکنیکهای سخنرانی و سخنوری را در کنار هم تمرین و تجربه نماییم. برای این منظور از جدیدترین الگوها و قالبهای آموزشی دانشگاه های نسل چهارم دنیا نیز بهره جویی شد تا بدین ترتیب در بستری کاملاً تعاملی و مشارکتی با ظرفیتهای هم آشنا شویم؛ به رشد یکدیگر کمک کنیم و با هم ارتباطات مان را توسعه دهیم...

همراهان روشنا در اردوی اول، هر یک دارای حداقل 3 سال تجربه در عرصه توسعه محلی بوده و در حوزه تخصصی خود ضمن تجربیات ارزشمند میدانی، مجهز به سبک و مدل فعالیت خاص خودشان بودند؛ اما با این وجود در ارائه دغدغه ها و تجربیات، متقاعدسازی مخاطبین و همراه سازی جامعه از مهارت بالایی برخوردار نبودند. چنانکه به اذعان ایشان همین نقیصه یکی از بزرگترین موانع پیشبرد برنامه هایشان به شمار می رفت.

در واقع در این اردو در صدد بودیم تا در کنار هم بیاموزیم که چگونه حول ایده و کسب و کار اجتماعی مان ذینعان را تحلیل و طبقه بندی کرده و جهت همدل و همراه سازی ایشان، تبیین ایده و دغدغه اجتماعی مان را متناسب با هر دسته از مخاطبین به بهترین شکل ممکن صورت بندی کنیم. به عنوان مثال ما به عنوان یک کارآفرین اجتماعی همزمان بایست برای یک مصاحبه ژورنالیستی با اصحاب رسانه، یا سخنرانی در یک جلسه نخبگانی متشکل از صاحبنظران دانشگاهی، یا گفتگو با جامعه هدف پروژه های اجتماعی مان یا ... آمادگی کافی داشته باشیم. بایست آماده باشیم تا مطلب مورد نظر را متناسب با زمان تخصیص داده شده و جنس و سطح مخاطب تنظیم و ارائه نماییم؛ به گونه ای که در عین حفظ جذابیت، ارائه مان به گونه ای معماری شود که با بیشترین اثربخشی ممکن بر دل و ذهن مخاطب بنشیند. مواردی از این دست گوشه ای از شاکله مباحثی بود که در قالب تکنیکهای کاربردی در این اردو تجربه نمودیم.

 • در هادی فلاحی

  دلنوشته ای از هادی شماره دوم

  دلنوشته ای از هادی شماره دوم دلنوشته ای از هادی شماره دوم دلنوشته ای از هادی شماره دوم دلنوشته ای از هادی شماره دوم دلنوشته ای از هادی شماره دوم دلنوشته ای از هادی شماره دوم دلنوشته ای از هادی شماره دوم دلنوشته ای از هادی شماره دوم دلنوشته ای از هادی لایک ۱+ کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند: ۰۰...
 • در هادی فلاحی

  دلنوشته ای از هادی 

  دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای از هادی دلنوشته ای لایک ۰ ۰۰...

کتابخانه

خانه

تماس با ما

تالار تمارین

دوشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۶ / منتشر شده در ویدیوها

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
دوشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۶ / منتشر شده در ویدیوها

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
دوشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۶ / منتشر شده در ویدیوها

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
دوشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۶ / منتشر شده در ویدیوها

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
دوشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۶ / منتشر شده در ویدیوها

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar
دوشنبه, ۲۵ دی ۱۳۹۶ / منتشر شده در ویدیوها

کاربرانی که این مطلب را پسندیده اند:

 • avatar

همکاران اردوی اول

اکبر سهرابی

مدیرعامل شرکت کارآفرینی نگین حاتم کویر

اکبر سهرابی

اکبر سهرابی هستم. کارشناسی ارشد کارآفرینی از دانشگاه علامه طباطبایی و مدیرعامل شرکت کارآفرینی نگین حانم کویر. کمتر از سه ماه است که بعنوان مسئول اشتغالزایی قرارگاه پیشرفت و آبادانی در استان یزد فعالیت می کنم.
بصورت تخصصی در حوزه کارآفرینی روستایی فعالیت می کنم و در چند استان کشور در روستاهای محروم فعالیت های پژوهشی و اجرایی انجام می دهم.

شرکت کارآفرینی نگین حاتم کویر دو سال است که ثبت رسمی شده و طی این دو سال در چند پروژه ملی و بین المللی فعالیت کرده است. در حال حاضر نیز این شرکت در استانهای یزد، خراسان شمالی، کرمان و خراسان جنوبی فعال می باشد. تدوین سند معیشت و سند توسعه روستاها و همچنین ایجاد زنجیره های ارزش کامل کسب و کار در چندین روستا از جمله اقدامات این شرکت می باشد.

رامین محمدی

مدیر مرکز حمایت از مخترعین سازمان بسیج علمی تهران

رامین محمدی

رامین محمدی هستم دارای مدرک مهندسی صنایع از دانشگاه آزاد اسلامی واحد پرند، که از سال 1390 از طریق اردوهای جهادی دانشجویی با مناطق کم برخوردار آشنا شدم و از آن موقع تا کنون در این حوزه مشغول فعالیت هستم و عمده موضوعاتی که با آنها در گیر بودم مسئله اشتغال زایی و کمبودهای فرهنگی اجتماعی در حاشیه شهرها و مناطق روستایی و محروم بوده است.

مهدی پولکی تبار

مدیرعامل شرکت هفت خوشه پروین

مهدی پولکی تبار

فردی علاقه مند و پیگیر در کار آفرینی اجتماعی هستم که سالهاست کوشش میکنم با کمک همکاران و دوستانم مشکلی را از مشکلات کشور حل نموده و ان را به عنوان یک طرح پایلوت توسعه ای در کشور ترویج نماییم.

مهدی توسلی

کارشناس مسئول بنیاد خیریه راهبردی آلا

مهدی توسلی

مهدی توسلی زاده  16 اردی‌بهشت ماه 1364 هجری شمسی مصادف با نیمه شعبان در اصفهان،  متأهل، علاقه مند به حوزه فرهنگ و هنر و پژوهش اجتماعی ، دارای تجربه در عرصه های  فرهنگی وهنری ، دارای ذهنی خلاق و جستجوگر و علاقه مند به یادگیری و خواستار ارتباطات انسانی بیشتر برای هم افزایی و گسترش خیرجمعی.

شرحی از فعالیت های ما در بنیاد خیریه راهبری آلا(طرح خیرماندگار):

فعالیت های خیریه و نیکوکارانه از دیرباز در ایران رواج داشته است که با ورود اسلام و توصیه موکد قرآن خصوصا در مدل‌های اسلامی آن مانند وقف بیش از پیش گسترش می‌یابند. این فعالیت‌ها تا چند دهه پیش به صورت سنتی و قائم به فرد انجام می‌شدند؛ با ظهور ساختارهای نوین اداری، در کنار تداوم فعالیت‌های فردی، امور خیر نیز، نهادی شده و به صورت ساختارهای رسمی دولتی و یا موسسات خیریه خصوصی توسعه یافتند.
« بنیاد خیریه آلاء» پس از سالها فعاليت در حوزههاي مختلف امر خير، بر اساس تجربه و دانش به دست آمده، همچنين شناخت و مراودهاي که با خيرين و نهادهاي خيريه داشت، فعاليتهاي خير خود را به سمت راهبري امور خير سوق داد و نام بنياد نيز به «بنیاد خیریه راهبری آلاء» تغيير يافت. منظور از راهبري، توليد و ترويج دانش، فرهنگسازي در حوزه امر خير و تلاش در مسير اصلاح روشهاي مديريت امر خير است؛ به عبارت ديگر سعي بر آن است که با توليد و به کارگيري دانش در حوزه امر خير، منابع محدود خيريه ها و خيرين، عالمانه و بهينه هزينه شود و با فرهنگسازي در اين حوزه به جاي آن که تنها تعداد معدودي از جامعه عنوان خيّر را به دوش کشند، «هر ایرانی یک نیکوکار» باشد.
پنج هدف اصلی در خیرماندگار:
*تربیت و توسعه منابع انسانی برخوردار از شایستگی‌های حرفه‌ای فعالیت در حوزه امر خیر
*راهبری مدیریت علمی امر خیر
*تقویت و ارتقاء جایگاه پژوهش و نوآوری و تولید علم نافع در حوزه امر خیر
*استقرار و نهادینه‌سازی نظام تضمین کیفیت فعالیت‌های خیریه
*شناسایی و ساماندهی امور خیر بر زمین‌مانده

سعید طالع شایان

فعال و پژوهشگر حوزه توسعه پایدار محلی

سعید طالع شایان

با توجه به اهمیت موضوعات اجتماعی در فرآیند زندگی و پیچیده بودن ماهیت این مسائل، چندسالی­است بسیار دغدغه­مند فعالیت در این حوزه­ها بوده­ام و یافتن راه­حل­های پایدار و یا حداقل همراهی با افراد دغدغه­مند بسیار برایم مهم بوده است. لذا بصورت کلی می­توان بیان داشت که بیشترین حوزه فعالیت بنده در سال­های گذشته معطوف به مسایل اجتماعی بوده است.

محمد قاسمی

فعال و پژوهشگر حوزه کارآفرینی اجتماعی

میلاد جلالوند

کارشناس پروژه توسعه پایدار بخش گلباف کرمان

میلاد جلالوند

بنده میلاد جلالوند هستم. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد کارآفرینی دانشگاه تهران. علاقمند به حوزه های کارآفرینی اجتماعی، توسعه پایدار و مباحث توسعه سرمایه انسانی بویژه تعلیم و تربیت .
به لطف خدا و با توفیق حضور در پژوهشکده سیاستگذاری شریف اندک تجربه ای رو هم تو این زمینه ها پیدا کردیم. در حال حاضر هم در پروژه توسعه محلی گلباف(در استان کرمان) مشغول به فعالیت هستیم.

سجاد علیزاده

کارشناس انجمن حامیان فرهنگ قرض الحسنه و کارآفرینی اجتماعی

مهدی صالحیون

مدیرعامل سامانه خیریه ای "حاتم"

امید مشهدی حسن

جانشین قرارگاه پیشرفت و آبادانی در استان تهران

محمد ایران نژاد

مدیر اجرایی موسسه فرهنگی نورباران

محمد ایران نژاد

محمد ایران نژاد ۳۴ساله
از مجموعه نورباران اصفهان
تولید کننده قطعات یدکی خودرو
۴ساله با دغدغه فرهنگی(وعقبه ۲۰ساله) اقدام به طراحی یه تم پارک یا همان اردو با محوریت تربیت اسلامی چند روزه کردیم(اردوهای مهاجران)در اردو به این نتیجه رسیدیم جهت بالا بردن کیفیت تربیت باید روی غذا متمرکز بشیم که در حال حاضر با ایجاد کسب و کار خورد خانوادگی و روستایی و همچنین با داشتن دغدغه اجتماعی خود مجموعه در حال طراحی بنیاد فرهنگ و تمدن نورباران(یه پکیج خدمات رسانی به خانواده) هستیم که فعلا سلوا با شعار غذای سالم، اعمال صالح از آبان ۹۵ شروع به فعالیت کرد.
آدرس کانال سلوا
SabadSalva@

نوید خنوه

فعال و پژوهشگر حوزه کارآفرینی اجتماعی

مهران شهبازی

مدیر فروش سامانه تولید و توزیع محصولات سالم سلوا

مهران شهبازی

شهبازی هستم. 28 ساله از اصفهان. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان. از سال 86 در کانون فرهنگی مسجد نورباران در حوزه های مختلف فرهنگی، تربیتی، جهادی، محرومیت زدایی و ... فعالیت دارم. حدود 2 سالی هست که به همراه تعدادی از دوستان همان مجموعه با ایده ها و دغدغه های اجتماعی در حال تدوین کسب و کارهایی خودگردان هستیم که از سال 95 سلوا با ایده تولید، تامین و توزیع سبد محصولات غذایی سالم متولد شد و در حال حاضر به عنوان مدیر فروش این مجموعه توفیق خدمت گذاری دارم.
در کنار مباحث فرهنگی در زمینه های سیاسی، اجتماعی هم از زمان دانشجویی فعالیت هایی داشته ام. دوران کارشناسی را در دانشگاه اصفهان به عنوان عضو هیئت موسس و 3 سال دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان پشت سر گذاشتم. و پس از آن هم در مجموعه های شهری فعالیت هایی دارم.
همچنین از حدود 4 سال پیش با توجه به علاقه مندی به حوزه های تامین مالی و سرمایه گذاری به صورت تخصصی وارد بازار سرمایه شدم و در چند نهاد مالی از جمله کارگزاری بورس مشغول به فعالیت در قالب تحلیل گر بازار سرمایه می باشم.
شهبازی هستم. 28 ساله از اصفهان. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی اصفهان. از سال 86 در کانون فرهنگی مسجد نورباران در حوزه های مختلف فرهنگی، تربیتی، جهادی، محرومیت زدایی و ... فعالیت دارم. حدود 2 سالی هست که به همراه تعدادی از دوستان همان مجموعه با ایده ها و دغدغه های اجتماعی در حال تدوین کسب و کارهایی خودگردان هستیم که از سال 95 سلوا با ایده تولید، تامین و توزیع سبد محصولات غذایی سالم متولد شد و در حال حاضر به عنوان مدیر فروش این مجموعه توفیق خدمت گذاری دارم.
در کنار مباحث فرهنگی در زمینه های سیاسی، اجتماعی هم از زمان دانشجویی فعالیت هایی داشته ام. دوران کارشناسی را در دانشگاه اصفهان به عنوان عضو هیئت موسس و 3 سال دبیر سیاسی انجمن اسلامی دانشجویان پشت سر گذاشتم. و پس از آن هم در مجموعه های شهری فعالیت هایی دارم.
همچنین از حدود 4 سال پیش با توجه به علاقه مندی به حوزه های تامین مالی و سرمایه گذاری به صورت تخصصی وارد بازار سرمایه شدم و در چند نهاد مالی از جمله کارگزاری بورس مشغول به فعالیت در قالب تحلیل گر بازار سرمایه می باشم.
🌺🌺🌺🌺

سیدرضا طبیب زاده

فعال و پژوهشگر در حوزه توسعه عدالت آموزشی

سیدرضا طبیب زاده
پروفایل سیدرضا طبیب زاده

محمدصادق ابراهیمی

فعال و پژوهشگر در حوزه کارآفرینی آموزشی

محمد صادق ابراهیمی

هادی فلاحی

مدیرعامل موسسه پشتیبان کسب و کار ثمرات ارزش آفرینان

هادی فلاحی

هادی فلاحی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد رشته کارآفرینی از دانشگاه علامه طباطبایی، مدیرعامل موسسه پشتیبان کسب و کار ثمرات ارزش آفرینان و مدیر اجرایی مدرسه نوآوری اجتماعی روشنا.

من از سن نوجوانی در کنار تحصیل، چند کسب و کار و فرصت شغلی را به صورت پاره وقت تجربه کرده ام؛ کسب و کارهایی که عمدتاً جنبه اقتصادی داشت و تجربیات خوبی را در جهت کسب درآمد نصیبم می کرد. اما از ابتدای دانشجویی (سال 1386) به تبع حضور داوطلبانه در برنامه های جهادی و محرومیت زدایی عزم خود را جهت حضور و فعالیت جدی در این عرصه جزم نمودیم؛ براساس اولویتها و خلأهایی که در مناطق کمتربرخوردار از نزدیک تجربه کردیم، از همان ابتدا تصمیم خود را برای خدمت رسانی در توسعه اشتغال و کارآفرینی روستایی گرفتیم.

در سال 87 از مسئولیت خود در یک شرکت تجاری استعفا داده و بهمراه جمعی از بهترین دوستانم موسسه ای را تحت عنوان موسسه پشتیبان کسب و کار ثمرات ارزش آفرینان بنا نهادیم.

موسسه ثمرات ارزش آفرینان، موسسه ای غیردولتی، غیرتجاری و غیرانتفاعی است که با هدف محرومیت زدایی و با ماموریت بسیج جوامع محلی و توسعه اشتغال و کارآفرینی در سطح اقشار کمتربرخوردار جامعه مشغول به فعالیت است. این موسسه تا کنون در بیش از 10 استان کشور پروژه اجرایی داشته و ایجاد بیش از 150 فرصت شغلی مستقیم روستایی را در کارنامه خود دارد. موسسه ارزش آفرینان خدمات متنوعی را در جهت توسعه کارآفرینی روستایی در دستور کار دارد که در حال حاضر مهمترین بخش این خدمات مشتمل بر طراحی و توسعه و پشتیبانی عملیاتی الگوهای اشتغالزایی روستایی است.

علاوه برآنچه گذشت در حال حاضر افتخار همکاری با گروه نوآوری و کسب و کار اجتماعی پژوهشکده سیاستگذاری دانشگاه شریف را داشته و در عین حال به عنوان مدیر اجرایی مدرسه نوآوری اجتماعی روشنا نیز مشغول به خدمت می باشم.

یاسر میرزاامیری

هضو هیئت مدیره سامانه تولیدی و توزیعی غذای سالم سلوا

یاسر میرزاامیری

یاسر میرزاامیری هستم
کارشناسی متالورژی از دانشگاه نجف آباد و مهندسی مدیریت پروژه از پیام نور اصفهان دارم.
سابقه 5 سال کارشناس عملیات حرارتی در یکی از بزرگترین کارگاههای عملیات حرارتی کشور را دارم در حوزه صنایع نظامی . از سال 81 در دوران دانشجویی با دوستانمون یک موسسه فرهنگی به نام اردیبهشت راه اندازی کردیم که بیشتر در زمینه رسانه و فضای مجازی فعالیت میکردیم و تا الان هم با دوستان موسسه فعالیت داریم .
به بحثای رسانه ای علاقه مندم از لحاظ فنی هم تا حدی کار کردم.
علاوه بر اردیبهشت این سالها افتخار همکاری با مجموعه های فرهنگی دیگر شهر را هم داشتم که آخرینش مجموعه نورباران بوده.
در زمینه فعالیتهای اجتماعی علاوه بر فعالیت در مجموعه های فرهنگی حدود 5 سال در زمینه قرض الحسنه فعالیت داشتم به عنوان مدیر یک صندوق قرض الحسنه در اصفهان فعالیت میکردم و اخیرا هم با دوستان مجموعه مسجد نورباران اصفهان در بحث غذای سالم مجموعه سلوا را راه اندازی کردیم و با تمام توان و قدرتمون میخوایم پیش بریم و قدمی در راه زمینه سازی ظهور آقا برداریم انشالله.

فرشید ساکی

مدیرعامل انجمن دیده بان دادشهر آفاق

فرشید ساکی

فرشید ساکی هستم در ابتدای جوانی درانتخاب بین دل و وظیفه با راهنمایی اساتید راه وظیفه را انتخاب کردم و رفتم برای خدمت نه آنچه دل میخواست آنچه وظیفه ام بود و جمله "هرکس هرجا هست آنجا را اصلاح کند" شعارم شد اقدامات خودم را آغاز کردم از همسایه ها و محله آغاز کردم پس از چند سال در اولین گام در فعالیت های اجتماعی رسمی خودم در سال 77 به جبهه سبز ایران که تشکل محیط زیستی بود پیوستم پس از انحلال جبهه سبز فعالیت ها در قالب جمعیت داوطلبان سبز تا امروز ادامه دارد از سال 81 با راه اندازی شورایارهای محلات شهر تهران تا به امروز عضوشورایاری محله هستم وهمزمان مسول خانه پژوهش محله ،در سال 83 انجمن شهر و فرهنک را که یک سمن جوانان بود را تاسیس کردیم و تا سال 92 فعال بود بنده عضو انجمن باور که انجمنی است در حوزه توانمند سازی معلولین و حقوق معلولین می باشد هستم و کار گروه مناسب سازی شهری را برای این تشکل راه اندازی نمودیم در ادامه فعالیت های محله ای تصمیم گرفتم بصورت رسمی وارد بحث مدیریت محله بشوم و در حال حاضر مدیر محله هستم بنا بر علاقمندی و ضرورتی که با تعدادی از دوستان احساس می کردیم اقدام به تاسیس انجمنی در حوزه مسائل شهری به نام دادشهر نمودیم.

محمد بابایی

فعال و پزوهشگر در حوزه زنجیره ارزش محصولات روستایی

امید خشنود

فعال و پژوهشگر در عرصه توسعه کارآفرینی روستایی

محمد اقبالی

فعال و پژوهشگر در حوزه اشتغالزایی روستایی

علی سعیدانژاد

فعال و پژوهشگر در حوزه نوآوری اجتماعی

احمد همتی

فعال و پژوهشگر در حوزه کارآفرینی فرهنگی

محمد رضایی

کارشناس جذب و استعدادیابی بانک قرض الحسنه رسالت

محمد امین یوسفی

مدیر اجرایی شتابدهنده نوآوری های اجتماعی رویش

حامیان اردوی اول

حامیان
بالا